• Правовий захист акціонерних товариств

    Київ, 11 лютого 2009 р., С.Ф. Голов, Президент ФПБАУ, та В. Легка, виконавчий директор ФПБАУ приняли участь у науково- практичній конференції «На шляху до впровадження Закону України «Про акціонерні товариства», яку проводили Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку спільно з Центром комерційного права, за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку.

    Представники міністерств ти відомств, народні депутати, відомі науковці, найкращі експерти у галузі корпоративне регулювання, самі учасники корпоративних відносин, а також фінансисти, економісти, юристи, представники громадських організацій розглядали, які зміни привнесе новий закон у суспільно-економічне життя України. Чому цей закон викликає таку велику зацікавленість громадськості?

    75 % внутрішнього валового продукту країни виробляється акціонерними товариствами, проте Україні знадобилось 17 років для прийняття закону, який би цивілізовано регулював корпоративні відносини. Шлях до нового закону був довгим і непростим, його прийняття Верховною Радою у вересні 2008 р. є значним досягненням українського законодавства. Хоча і не позбавлений недоліків, цей закон суттєвим чином поліпшує великий сегмент економіки, оскільки захищає майнові інтереси акціонерних товариств та акціонерів; більш ефективно регулює діяльність різних органів товариств; захищає права та інтереси міноритарних акціонерів, запроваджує механізм їхнього захисту; зменшує - що особливо важливо у нашому сьогоденні! - можливість рейдерських захоплень; структурує процес реорганізації /ліквідації компаній тощо.

    Пленарні засідання було присвячено головним чином двом напрямам: розгляду ролі держави у забезпеченні ефективного функціонування Закону України «Про акціонерні товариства» та нових стандартів корпоративного управління на фондовому ринку. Але в живих дискусіях професіоналів, які брали участь в обговореннях, виникло чимало інших цікавих аспектів з огляду на велику суспільну значимість нового закону.

    «Закон України «Про акцiонернi товариства» пройшов довготривалий та тернистий шлях. Впродовж останніх восьми років Парламент сім разів відхиляв законопроекти, які мали назву «Про акцiонернi товариства»: наголосив Іван Іванович Нестеренко, член ДК ЦПФР - «Точніше кажучи, це були рiзнi варіанти одного законопроекту, який був вперше презентований восени 1998 року. Починаючи з 2000 року законопроект декілька разів вносився Урядом, а також i рядом народних депутатів України.

    Для того, щоб оцінити масштаб події, яка відбулась 17 вересня 2008 р. у зв’язку з прийняттям Закону України «Про акцiонернi товариства», необхідно проаналізувати ті більш ніж скромні успіхи у правовому регулюванні акціонерних компаній, яких України досягла протягом 18 років своєї незалежності.»

    З повним текстом доповіді Івана Івановича Нестеренко, члена ДК ЦПФР, можна ознайомитись на сторінках журналу ФПБАУ, №2 (2009) «Школа професійного бухгалтера».

    Журнал можна замовити за тел.: (044) 574-55-37 або 574-70-83